Reklama

Polska

Kalisz: ministranci biegną na Jasną Górę

18 ministrantów i 2 kapłanów rozpoczęło swój bieg sztafetowy na Jasną Górę, gdzie dotrą 13 sierpnia wraz z pielgrzymami 384. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 30. Diecezji Kaliskiej. Główną intencją pielgrzymki biegowej jest modlitwa o nowe powołania kapłańskie i ministranckie z diecezji kaliskiej.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Pomysłodawcą pielgrzymki biegowej ministrantów jest ks. kan. Jarosław Kołodziejczak, diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej.

- Pomysł zrodził się trzy lata temu. Zastanawialiśmy się z ks. Mateuszem jak jeszcze bardziej dotrzeć do młodego człowieka, aby była to forma atrakcyjna, a zarazem połączona z modlitwą. Po pierwszej pielgrzymce, która odbyła się w 2019 r. ks. Rafał Grzęda, kierownik Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej zaproponował,

abyśmy pobiegli w ramach tej pielgrzymki diecezjalnej i tak w tym roku zrobiliśmy – mówi w rozmowie z KAI ks. Jarosław Kołodziejczak.

II Biegowa Pielgrzymka Ministrantów Diecezji Kaliskiej na Jasną Górę rozpoczęła się 11 sierpnia adoracją Najświętszego Sakramentu w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu. Podczas adoracji ministranci wypisali na kartkach intencje i złożyli je Panu Jezusowi na ołtarzu.

W tych intencjach oraz powierzając diecezję kaliską, księży biskupów i prosząc o powołania kapłańskie i ministranckie ministranci wyruszyli 12 sierpnia rano w pielgrzymce biegowej na Jasną Górę.

Wieczorem ukończą bieg w Wieluniu, gdzie będą uczestniczyć we Mszy św. i pozostaną na nocleg u sióstr antoninek. Stamtąd nazajutrz wyruszą w kierunku Częstochowy.

Biegacze łącznie pokonają ok. 170 kilometrów przekazując sobie po 1 kilometrze pałeczkę sztafetową, w której zamieszczono 250 intencji przekazanych przez wielu ludzi.

Wśród biegaczy jest ks. kan. Jarosław Kołodziejczak, diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej i ks. Mateusz Paprocki, zastępca diecezjalnego duszpasterza służby liturgicznej.

Ministranci dotrą na Jasną Górę 13 sierpnia wspólnie z pątnikami 384. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 30. Diecezji Kaliskiej. Pielgrzymów w Częstochowie powita bp Łukasz Buzun.

Dla ministrantów, którzy biorą udział w pielgrzymce jest to przede wszystkim niezwykłe przeżycie oraz nowa forma modlitwy o nowe powołania ministranckie i kapłańskie.

Reklama

- Po raz drugi biorę udział w tej pielgrzymce. Nie dałem rady pójść z grupą białą, a brakowało mi idei pielgrzymkowej i dlatego wybrałem pielgrzymkę biegową z ministrantami. Wcześniej dwa razy pielgrzymowałem pieszo. Modlę się w swoich intencjach, głównie o zdrowie. Znajomi prosili mnie o modlitwę w intencji 11-letniej Oliwii, która ma nieoperacyjnego guza mózgu i też w jej intencji biegnę – powiedział Michał z parafii Miłosierdzia Bożego w Kaliszu.

Formę pielgrzymki biegowej wybrał też Piotr z parafii św. Pawła w Ostrowie Wielkopolskim. - Lubię biegać, a chciałem wziąć udział w pielgrzymce, więc kiedy przeczytałem ogłoszenie o biegowej pielgrzymce ministrantów to postanowiłem spróbować swoich sił. W czasie pielgrzymki będę modlił się o zdrowie dla rodziny – zaznaczył ministrant.

2021-08-12 10:57

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chrześcijańskie korzenie Francji

Niedziela rzeszowska 48/2015, str. IV-V

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Ewa Oset

Podczas homilii w kościele polskim w Paryżu

Podczas homilii w kościele polskim w Paryżu

Dwa dni przed dramatycznymi wydarzeniami w Paryżu 160-osobowa grupa czytelników „Niedzieli Rzeszowskiej” wróciła z pielgrzymki do Francji. Na szlaku pielgrzymowania, zorganizowanego przez biuro podróży EL Holiday Eweliny i Macieja Lubczyńskich i Firmę Autokarową Sławomira Bujaka, znalazły się miasta: Reims, Lisieux, a przede wszystkim Paryż. Opiekę duchową nad pielgrzymami sprawowali: ks. Józef Kula – redaktor odpowiedzialny „Niedzieli Rzeszowskiej”, ks. Janusz Sądel, ks. Józef Sadowski i ks. Marek Wachowicz.

Przeglądam w Internecie zdjęcia z zamachu terrorystycznego w Paryżu. W to, co widzę, trudno uwierzyć. Zatrzymaliśmy w pamięci przecież inne obrazy – miasto tętniące życiem, duży ruch na ulicach, ludzi z różnych stron świata, wystawy sklepowe pełne kulinarnych specjałów czy eleganckiej odzieży. Z panoramy miasta wybijały się strzeliste wieże gotyckich katedr czy symbol Paryża – wieża Eiffla o zmroku pięknie oświetlona. Zwłaszcza wieczory były urokliwe – z widokiem na barki na Sekwanie, wyrzeźbione światłem budynki i ludzi licznie wypoczywających w restauracyjnych i kawiarnianych ogródkach, obserwujący przechodniów i spadające liście platanów. Wydawało się, że mieszkańcy stolicy mają tu swój raj na ziemi. Raj, lecz bez Pana Boga, choć tak pełno w nim znaków świętości.

CZYTAJ DALEJ

Nasza łódź nigdy nie zatonie, dopóki jest w niej Jezus

2023-01-04 10:44

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 4, 35-41.

Sobota, 28 stycznia 2023. Św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Św. Tomasz z Akwinu jest nam potrzebny

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego oraz wykład tomistyczny złożyły się na „Dzień św. Tomasza z Akwinu” 28 stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Na początku Mszy św. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium przypomniał słowa, które św. Tomasz z Akwinu powiedział 5 marca 1274 r. w opactwie w Fossanuova, na kilka dni przed swoją śmiercią: „ Przyjmuję Cię, ceno zbawienia mojej duszy. Przyjmuję Cię Wiatyku mego pielgrzymowania. Dla Twej miłości studiowałem, czuwałem, pracowałem i nauczałem. Nie powiedziałem nigdy niczego przeciw Tobie, a jeśli coś w niewiedzy powiedziałem, to przy błędzie swym nie obstaję. Jeśli czegoś błędnie nauczałem powierzam wszystko pod osąd rzymskiego Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję