Biskupem obejmującej całą wyspę diecezji Gozo jest 58-letni Anthony Teuma. Jego poprzednikiem był obecny kardynał Mario Grech. Od 2020 r. pełni on funkcję sekretarza generalnego Synodu Biskupów, a zatem jest kluczową postacią powołanego przez papieża Franciszka XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat: „Ku Kościołowi Synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”, które potrwa do października 2023 r. W dniach 18-20 marca kard. Grech odwiedził Warszawę.
Reklama
Co roku do Ta' Pinu przybywają liczne pielgrzymki maryjne. W miejscu, w którym znajduje się obecne sanktuarium już w XVI wieku funkcjonowała kaplica. Tradycja mówi, że w 1883 roku w tym miejscu, kobiecie z miejscowości Gharb, Karmni Grima, ukazała się Matka Boża. A konkretnie 22 czerwca 1883 r. 45-letnia Karmni Grima, jak co dzień, poszła rano do pobliskiej kaplicy na Mszę św., a następnie do pracy w polu.
Przechodząc przed południem obok kapliczki, usłyszała głos: "Wejdź, bo przez rok nie będziesz w stanie tu wrócić". Kobieta mocno się wystraszyła, ale zgodnie z instrukcją weszła do kaplicy. Tam, ze strony obrazu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi, padły słowa wezwania do odmówienia trzech Zdrowaś, Maryjo. Przerażona Karmni Grima odmówiła modlitwę i poszła do domu. Okazało się, że tego samego dnia mocno się rozchorowała. Przez rok rzeczywiście nie wychodziła z domu, a do kaplicy, zgodnie z zapowiedzią płynącą z obrazu Matki Bożej, mogła pójść dopiero po 12 miesiącach. Pewnego dnia Grima zwierzyła się zaprzyjaźnionemu sąsiadowi, Francesco Portelliemu, który ją odwiedzał podczas choroby. Okazało się, że Portelli również słyszał głos Maryi. Co więcej, niedługo później dzięki wstawiennictwu Matki Bożej jego matka została cudownie uzdrowiona. Również epidemia cholery, która rozpętała się kilka lat później, ominęła Gozo.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W 1920 roku zaczęto budować świątynię, którą znamy dzisiaj jako bazylikę Najświętszej Maryi Panny Ta’ Pinu. Z tej okazji miano zburzyć starą kaplicę. Przekaz mówi, że jeden z robotników pracujących przy jej niszczeniu na rozkaz rzymskiego inkwizytora Pietro Dusiny, złamał rękę. Miało to być „znakiem”, że kaplica powinna pozostać. Została ona wkomponowana w nową budowlę.
Obecnie jest to najważniejsze sanktuarium maryjne na Malcie. W 2016 roku przybyło do bazyliki Ta’ Pinu ok. 400 tys. pielgrzymów.
W maju 1990 r., podczas wizyty na Malcie, sanktuarium odwiedził papież Jan Paweł II. Natomiast Benedykt XVI ofiarował Matce Bożej z Ta` Pinu Złotą Różę jako „znak naszej wspólnej synowskiej miłości do Matki Bożej”.