Podczas 380. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Płocku w 2018 r. biskupi zaproponowali, aby Niedziela Świętej Rodziny była dniem modlitw o świętość małżeństw i rodzin oraz zachęcili do zorganizowania w parafiach odnowienia przyrzeczeń małżeńskich.
Przewodniczący Rady ds. Rodziny bp Wiesław Śmigiel przypomniał, że w przeżywaniu miłości ludzie wierzący otrzymali "szczególną pomoc, którą jest sakrament małżeństwa". Zwrócił się z prośbą do duszpasterzy, "aby zorganizowali w parafiach obrzęd odnowienia przyrzeczeń małżeńskich i w homilii zwrócili uwagę wiernych na wartość sakramentalnego małżeństwa" – poinformowała w komunikacie archidiecezja warszawska.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W ramach obrzędu odnowienia ślubowania śpiewany jest "Hymn do Ducha Świętego". Po nim małżonkowie odpowiadają na trzy pytania kapłana, które nawiązują do złożonej w dniu ślubu przysięgi. W ten sposób ponownie deklarują, "czy chcą wzajemnie się miłować; czy chcą okazywać sobie szacunek i żyć w coraz większej wierności małżeńskiej; czy chcą wspierać się w troskach, w radościach, w zdrowiu i chorobie, służąc sobie aż do końca życia".
"W tym czasie ich dłonie mogą być przewiązane stułą, podobnie jak to było w czasie składania przysięgi małżeńskiej w dniu ślubu. Jeśli podczas mszy swoje ślubowanie odnawia wiele małżeństw, wtedy celebrans przewiązuje stułą dłonie jednej z par małżeńskich – ale na pytania kapłana odpowiadają wszyscy małżonkowie odnawiający swe przyrzeczenia" – wyjaśniono w komunikacie.
W poszczególnych parafiach archidiecezji warszawskiej obrzęd odnowienia przyrzeczeń małżeńskich będzie się odbywał podczas wszystkich Mszy św. lub na jednej wybranej, szczególnie uroczystej" – poinformowano w komunikacie. (PAP)