Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Belgia

Nielegalny nalot

Ubiegłoroczny nalot policji na siedzibę archidiecezji brukselskiej był nielegalny - oświadczył 29 listopada belgijski sąd apelacyjny. Przypomnijmy, że w czerwcu 2010 r. policja obstawiła pałac arcybiskupi w Mechelen i zatrzymała na cały dzień obradujący wówczas Episkopat, przeszukała prywatną rezydencję byłego prymasa Belgii kard. Godfrieda Danneelsa oraz otworzyła groby jego poprzedników.
Akcja ta miała na celu, jak wówczas oświadczono, znalezienie materiałów świadczących o ukrywaniu przez Kościół skandali obyczajowych. Prokurator zarekwirował wtedy również poufne zwierzenia ofiar skandali, które zechciały zeznawać przed specjalną, powołaną przez Episkopat komisją. W wyniku nalotu komisja ta przestała istnieć.
Wczoraj trybunał w Brukseli uznał działania policji za nieuzasadnione, nieproporcjonalne i niezgodne z prawem. Kierowano się nie potrzebami śledztwa, lecz chęcią wywołania skandalu - uznali sędziowie.

USA

Zwycięstwo życia

Karolina Północna jest 37. stanem USA, który uznał, że dzieciom przed urodzeniem przysługują prawa należne istocie ludzkiej. 1 grudnia wchodzi tu w życie ustawa o „nienarodzonych ofiarach przemocy”, pozwalająca, by prokurator postawił osobie, która zabiła kobietę w ciąży, zarzut podwójnego morderstwa: matki i jej nienarodzonego dziecka.
W Karolinie Północnej ustawa ta jest znana pod nazwą „Prawo Ethen” - od imienia dziecka 22-letniej Jenny Nielsen, która będąc prawie w 9. miesiącu ciąży, zginęła wraz ze swym nienarodzonym synem od ciosów noża mordercy. Do zbrodni doszło w Raleigh w czerwcu 2007 r.
Choć ustawa nie odnosi się do aborcji ani nie pozwala tego czynu uznać za morderstwo, obrońcy życia uważają wejście jej w życie za zwycięstwo. „Jeśli to ochroni nawet jedną kobietę w ciąży przed morderstwem, będzie to sukces” - zauważa przewodniczący „pro tempore” stanowej Izby Reprezentantów Dale Folwell.
Barbara Holt, szefowa stanowej filii organizacji obrońców życia „Right to Life” podkreśla, że ustawa jest ważna, bo uznaje, iż nienarodzone dziecko jest człowiekiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ludzie

Bartłomiej I

Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I stwierdził, że w Turcji nie ma jeszcze prawdziwej wolności religijnej, ale sytuacja chrześcijan systematycznie, choć niekiedy zbyt powoli, poprawia się. W swym przemówieniu do grupy roboczej ONZ i Światowej Rady Kościołów (ŚRK) Bartłomiej I przypomniał o chrześcijańskich korzeniach Turcji i że chrześcijanie są tam obecni znacznie dłużej niż miejscowi muzułmanie.
Nawiązując do niedawnej zapowiedzi władz tureckich w sprawie nadania osobowości prawnej istniejącym w tym kraju fundacjom Kościołów i wspólnot religijnych, patriarcha wyraził zadowolenie, że rząd już kilka miesięcy temu zapowiedział zwrot zajętych nieruchomości należących do fundacji niemuzułmańskich. Niestety, decyzja ta nie dotyczy Kościoła katolickiego.
Jednocześnie honorowy zwierzchnik światowego prawosławia skrytykował fakt, że władze ciągle jeszcze nie zwróciły Kościołowi prawosławnego seminarium duchownego i akademii teologicznej na wyspie Chalki.

Pomoc dla Lwowa

W 2009 i 2010 r. Czytelnicy „Niedzieli” ofiarnie włączali się w dzieło odbudowy rezydencji lwowskich arcybiskupów obrządku łacińskiego we Lwowie. Budynek, zwrócony w 2004 r., został bardzo zniszczony w czasach Związku Radzieckiego i jego odnowienie wymaga dużych nakładów. Niedawno otrzymaliśmy informację, że numer konta, na które przyjmowane były wcześniejsze wpłaty, jest już nieaktualny. Ponieważ otrzymujemy telefony i listy z pytaniami w tej sprawie, informujemy, że osoby, które chciałyby wesprzeć finansowo te prace, mogą dokonywać wpłat na nowe konto:
Mieczysław Mokrzycki, Bank Pekao SA, I Oddział w Lubaczowie, ul. Legionów 4, 37-600 Lubaczów.
IBAN PL PKOPPLPW,
NRB (złotówki) 73 1240 2584 1111 0010 1628 1580, NRB (euro) 74 1240 2584 1978 0010 2380 8286, NRB ($) 68 1240 2584 1787 0010 2379 6701.

Cudzysłów

Stany Zjednoczone zmierzają w kierunku kraju, w którym chrześcijanie są prześladowani.
Kard. Raymond Burke, prefekt Sygnatury Apostolskiej

Krótko

Wielką burzę wywołało wystąpienie szefa polskiego MSZ Radosława Sikorskiego na konferencji w Berlinie. Sikorski opowiedział się za przekształceniem UE w federację i zachęcał Niemcy do nadawania w niej tonu. Wiązałoby się to, oczywiście, z utratą suwerenności przez narodowe państwa UE.

Eurodeputowani wyrazili zgodę na przystąpienie Chorwacji do UE. Za wnioskiem na zgodę Parlamentu Europejskiego na rozszerzenie Unii o Chorwację głosowało 564 posłów, 38 było przeciw, a 32 wstrzymało się od głosu.

Izraelski minister obrony Ehud Barak wykluczył „obecnie” - jak podkreślił w publicznym radiu - atak na irańskie instalacje nuklearne. Dodał jednak, że irański program atomowy jest nie do przyjęcia.

Irańczycy zaatakowali Ambasadę Brytyjską w Teheranie. Protestujący przeciw sankcjom nałożonym na Iran spalili flagę i podpalili jeden z budynków. Wielka Brytania wycofała dyplomatów i zamknęła Ambasadę Irańską w Londynie.

Kalifornijski sąd skazał na 4 lata więzienia Conrada Murraya, lekarza gwiazdy pop Michaela Jacksona, który zmarł w 2009 r. z powodu przedawkowania leków psychotropowych. Sąd uznał, że medyk jest winny nieumyślnego zabójstwa.

Norwescy psychiatrzy uznali, że Anders Breivik był niepoczytalny, kiedy 22 lipca 2011 r. zabił 77 osób. Oznacza to prawdopodobnie, że Breivik nie pójdzie do więzienia, ale do zakładu psychiatrycznego.

W USA zmarła Swietłana Alliłujewa, córka Józefa Stalina. Miała 85 lat, a ostatnie lata życia spędziła w domu starców w stanie Wisconsin.

Prezydent Dmitrij Miedwiediew ostrzegł, że jeśli w ciągu 8-10 lat nie będzie porozumienia w sprawie tarczy antyrakietowej w Europie, to Rosja ulokuje ofensywne siły jądrowe na swoich rubieżach.

Sąd Apelacyjny w Kijowie odmówił uwolnienia z aresztu skazanej na 7 lat więzienia byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko. O zmianę środka zapobiegawczego prosiła obrona opozycyjnej polityk, powołując się na zły stan jej zdrowia.

2 Białorusini, którzy byli oskarżeni o zorganizowanie zamachu w mińskim metrze, usłyszeli wyrok śmierci.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: ogłoszono program papieskiej wizyty w Weronie

2024-04-29 11:54

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

Werona

PAP/EPA/ANDREA MEROLA

Nazajutrz po wizycie duszpasterskiej w Wenecji, Stolica Apostolska ogłosiła oficjalny program wizyty papieża w Weronie w dniu 18 maja.

Franciszek wyruszy helikopterem z Watykanu o godz. 6.30, by wylądować w Weronie o godz. 8.00.

CZYTAJ DALEJ

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Niedziela Ogólnopolska 18/2000

[ TEMATY ]

św. Katarzyna Sieneńska

Giovanni Battista Tiepolo

Św. Katarzyna ze Sieny

Św. Katarzyna ze Sieny

W latach, w których żyła Katarzyna (1347-80), Europa, zrodzona na gruzach świętego Imperium Rzymskiego, przeżywała okres swej historii pełen mrocznych cieni. Wspólną cechą całego kontynentu był brak pokoju. Instytucje - na których bazowała poprzednio cywilizacja - Kościół i Cesarstwo przeżywały ciężki kryzys. Konsekwencje tego były wszędzie widoczne.
Katarzyna nie pozostała obojętna wobec zdarzeń swoich czasów. Angażowała się w pełni, nawet jeśli to wydawało się dziedziną działalności obcą kobiecie doby średniowiecza, w dodatku bardzo młodej i niewykształconej.
Życie wewnętrzne Katarzyny, jej żywa wiara, nadzieja i miłość dały jej oczy, aby widzieć, intuicję i inteligencję, aby rozumieć, energię, aby działać. Niepokoiły ją wojny, toczone przez różne państwa europejskie, zarówno te małe, na ziemi włoskiej, jak i inne, większe. Widziała ich przyczynę w osłabieniu wiary chrześcijańskiej i wartości ewangelicznych, zarówno wśród prostych ludzi, jak i wśród panujących. Był nią też brak wierności Kościołowi i wierności samego Kościoła swoim ideałom. Te dwie niewierności występowały wspólnie. Rzeczywiście, Papież, daleko od swojej siedziby rzymskiej - w Awinionie prowadził życie niezgodne z urzędem następcy Piotra; hierarchowie kościelni byli wybierani według kryteriów obcych świętości Kościoła; degradacja rozprzestrzeniała się od najwyższych szczytów na wszystkie poziomy życia.
Obserwując to, Katarzyna cierpiała bardzo i oddała do dyspozycji Kościoła wszystko, co miała i czym była... A kiedy przyszła jej godzina, umarła, potwierdzając, że ofiarowuje swoje życie za Kościół. Krótkie lata jej życia były całkowicie poświęcone tej sprawie.
Wiele podróżowała. Była obecna wszędzie tam, gdzie odczuwała, że Bóg ją posyła: w Awinionie, aby wzywać do pokoju między Papieżem a zbuntowaną przeciw niemu Florencją i aby być narzędziem Opatrzności i spowodować powrót Papieża do Rzymu; w różnych miastach Toskanii i całych Włoch, gdzie rozszerzała się jej sława i gdzie stale była wzywana jako rozjemczyni, ryzykowała nawet swoim życiem; w Rzymie, gdzie papież Urban VI pragnął zreformować Kościół, a spowodował jeszcze większe zło: schizmę zachodnią. A tam gdzie Katarzyna nie była obecna osobiście, przybywała przez swoich wysłanników i przez swoje listy.
Dla tej sienenki Europa była ziemią, gdzie - jak w ogrodzie - Kościół zapuścił swoje korzenie. "W tym ogrodzie żywią się wszyscy wierni chrześcijanie", którzy tam znajdują "przyjemny i smaczny owoc, czyli - słodkiego i dobrego Jezusa, którego Bóg dał świętemu Kościołowi jako Oblubieńca". Dlatego zapraszała chrześcijańskich książąt, aby " wspomóc tę oblubienicę obmytą we krwi Baranka", gdy tymczasem "dręczą ją i zasmucają wszyscy, zarówno chrześcijanie, jak i niewierni" (list nr 145 - do królowej węgierskiej Elżbiety, córki Władysława Łokietka i matki Ludwika Węgierskiego). A ponieważ pisała do kobiety, chciała poruszyć także jej wrażliwość, dodając: "a w takich sytuacjach powinno się okazać miłość". Z tą samą pasją Katarzyna zwracała się do innych głów państw europejskich: do Karola V, króla Francji, do księcia Ludwika Andegaweńskiego, do Ludwika Węgierskiego, króla Węgier i Polski (list 357) i in. Wzywała do zebrania wszystkich sił, aby zwrócić Europie tych czasów duszę chrześcijańską.
Do kondotiera Jana Aguto (list 140) pisała: "Wzajemne prześladowanie chrześcijan jest rzeczą wielce okrutną i nie powinniśmy tak dłużej robić. Trzeba natychmiast zaprzestać tej walki i porzucić nawet myśl o niej".
Szczególnie gorące są jej listy do papieży. Do Grzegorza XI (list 206) pisała, aby "z pomocą Bożej łaski stał się przyczyną i narzędziem uspokojenia całego świata". Zwracała się do niego słowami pełnymi zapału, wzywając go do powrotu do Rzymu: "Mówię ci, przybywaj, przybywaj, przybywaj i nie czekaj na czas, bo czas na ciebie nie czeka". "Ojcze święty, bądź człowiekiem odważnym, a nie bojaźliwym". "Ja też, biedna nędznica, nie mogę już dłużej czekać. Żyję, a wydaje mi się, że umieram, gdyż straszliwie cierpię na widok wielkiej obrazy Boga". "Przybywaj, gdyż mówię ci, że groźne wilki położą głowy na twoich kolanach jak łagodne baranki". Katarzyna nie miała jeszcze 30 lat, kiedy tak pisała!
Powrót Papieża z Awinionu do Rzymu miał oznaczać nowy sposób życia Papieża i jego Kurii, naśladowanie Chrystusa i Piotra, a więc odnowę Kościoła. Czekało też Papieża inne ważne zadanie: "W ogrodzie zaś posadź wonne kwiaty, czyli takich pasterzy i zarządców, którzy są prawdziwymi sługami Jezusa Chrystusa" - pisała. Miał więc "wyrzucić z ogrodu świętego Kościoła cuchnące kwiaty, śmierdzące nieczystością i zgnilizną", czyli usunąć z odpowiedzialnych stanowisk osoby niegodne. Katarzyna całą sobą pragnęła świętości Kościoła.
Apelowała do Papieża, aby pojednał kłócących się władców katolickich i skupił ich wokół jednego wspólnego celu, którym miało być użycie wszystkich sił dla upowszechniania wiary i prawdy. Katarzyna pisała do niego: "Ach, jakże cudownie byłoby ujrzeć lud chrześcijański, dający niewiernym sól wiary" (list 218, do Grzegorza XI). Poprawiwszy się, chrześcijanie mieliby ponieść wiarę niewiernym, jak oddział apostołów pod sztandarem świętego krzyża.
Umarła, nie osiągnąwszy wiele. Papież Grzegorz XI wrócił do Rzymu, ale po kilku miesiącach zmarł. Jego następca - Urban VI starał się o reformę, ale działał zbyt radykalnie. Jego przeciwnicy zbuntowali się i wybrali antypapieża. Zaczęła się schizma, która trwała wiele lat. Chrześcijanie nadal walczyli między sobą. Katarzyna umarła, podobna wiekiem (33 lata) i pozorną klęską do swego ukrzyżowanego Mistrza.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęła się nowenna do św. Stanisława

2024-04-30 08:10

[ TEMATY ]

św. Stanisław Biskup i Męczennik

pl.wikipedia.org

Św. Stanisław, biskup i męczennik

Św. Stanisław, biskup i męczennik

Potrzebujemy wiary i męstwa na jego wzór, aby móc jasno i dobitnie opowiadać się po stronie prawdy i nie pozwalać na bezbożnictwo, demoralizację, niesprawiedliwość i by umieć podejmować te wyzwania, które stają przed nami jako ludźmi wierzącymi i jako Polakami - powiedział o. Grzegorz Prus OSPPE w pierwszym dniu nowenny do św. Stanisława w katedrze na Wawelu.

Mszy św. przewodniczył ks. Jan Kabziński, kanonik kapituły katedralnej, który razem z innymi kapłanami swojego rocznika świętował 45. rocznicę święceń kapłańskich przyjętych 29 kwietnia 1979 r. z rąk kard. Franciszka Macharskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję