Reklama

Z życia diecezji rzeszowskiej

Niedziela rzeszowska 39/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obraz Matki Bożej Łaskawej w Czudcu

8 września minął rok od koronacji obrazu Matki Bożej Łaskawej Królowej Różańca Świętego w Czudcu. Uroczystościom rocznicowym przewodniczył bp Kazimierz Górny. W homilii ks. prał. Wiesław Szurek nawiązał do przypadającego w tym dniu święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele Kapituły Katedralnej, nauczyciele i uczniowie Gimnazjum im. św. Kingi w Czudcu oraz licznie przybyła wspólnota parafialna.

Uroczystości odpustowe w Leżajsku

8 września w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku odbywały się uroczystości odpustowe w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystości połączone były z dożynkami powiatowymi i pielgrzymką Wojska Polskiego. Sumie odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił bp Edward Białogłowski. Kaznodzieja mówił o poszanowaniu życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Na zakończenie Ksiądz Biskup poświęcił wieńce dożynkowe. Uroczystość zgromadziła wielu kapłanów, wiernych i pielgrzymów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sanktuarium Pani Rzeszowskiej

Od 5 do 8 września sanktuarium Matki Bożej Pani Rzeszowskiej przeżywało uroczystości z okazji rocznic - 550 lat pobytu Ojców Bernardynów w Polsce i 374. rocznicy istnienia Zakonu w Rzeszowie.
Kulminacją uroczystości była Suma odpustowa odprawiona 8 września, której przewodniczył bp Kazimierz Górny. W uroczystości uczestniczyło duchowieństwo Rzeszowa i dekanatu, przedstawiciele władz miasta, województwa i parlamentarzyści.
Ksiądz Biskup podczas kazania ukazał teologiczny sens narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Wspomniał także koronację i wielowiekowy kult łaskami słynącej figury Matki Bożej Pani Rzeszowskiej z sanktuarium Ojców Bernardynów. Kaznodzieja wspomniał także, że Matka Boża uchwałą Rady Miasta z 1998 r., zatwierdzoną rok później przez Stolicę Apostolską, została obrana Patronką Rzeszowa.
W czasie Mszy św. Ksiądz Biskup poświęcił kopię cudownej figury Matki Bożej Rzeszowskiej.

Reklama

100. rocznica urodzin śp. ks. dr. Jana Zwierza

100. rocznicę urodzin śp. ks. dr. Jana Zwierza, długoletniego proboszcza parafii farnej w Ropczycach, mieszkańcy tego miasta uczcili 8 września uczestnictwem we Mszy św., której przewodniczył bp Edward Białogłowski.
„To dzień naszej wdzięczności za jego długą duszpasterską posługę w ropczyckiej parafii - mówił proboszcz ks. Jan Delekta - bowiem spośród 69 lat kapłańskiego życia 66 lat przepracował na ropczyckiej ziemi. Ukochał tę ziemię i ludzi”.
W homilii przewodniczący Eucharystii bp Edward Białogłowski przybliżył sylwetkę ks. dr. Jana Zwierza: „Przez całe swoje życie zachował młodość ducha” - podkreślał bp E. Białogłowski.
Po zakończonej Mszy św. miało miejsce odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy umieszczonej na ścianie sanktuarium Matki Bożej Ropczyckiej Królowej Rodzin. Inicjatorem i pomysłodawcą wykonania tablicy było Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Ropczyckiej.

Pelgrzymka do Starej Wsi

Już po raz 276. mieszkańcy Tyczyna i okolicznych parafii od 6 do 8 września pielgrzymowali w dziękczynnej pielgrzymce do Starej Wsi. Wzięło w niej udział ponad 208 osób z Tyczyna, Hermanowej oraz z Rzeszowa. Trasa wiodła bardzo malowniczym terenem przez Tyczyn, Hermanową, Wilczak, Białkę, Gwoźnicę, Golcową, aż do Starej Wsi.
Pielgrzymi przybyli do Starej Wsi w sobotę wieczorem, uczestniczyli w nabożeństwie fatimskim. Drugiego dnia w niedzielę spotkali się na uroczystej Sumie, a po niej na nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Powrót odbywa się także na piechotę, po Mszy św. pożegnalnej u stóp Pani Starowiejskiej.

Kongres Różańca św.

Od 11 do 13 września w sanktuarium Matki Bożej Królowej Gór w parafii Skalnik odbywał się Kongres Różańca św. dekanatu żmigrodzkiego.
Na Kongres składały się przeplatane pieśniami rozważania o Matce Bożej i Różańcu, Msza św. z okolicznościowym kazaniem, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz procesja do pięciu ołtarzy z rozważaniem tajemnic różańcowych. 14 września w niedzielę ukoronowaniem kongresu oraz dekanalnym dziękczynieniem za plony była Msza św.
Ostatnim akcentem uroczystości była pielgrzymka, która wyruszyła do Krzyża Jubileuszowego na Górze Grzywackiej.

Reklama

Zmarł ks. Józef Wilk

11 września w Lublinie zmarł ks. Józef Wilk, salezjanin, prof. KUL-u, pochodzący z Malawy. Zmarły Kapłan miał 66 lat, przeżył 38 lat w kapłaństwie. Śluby zakonne złożył w 1955 r.
Śp. ks. Józefa Wilk zajmował się katechetyką z akcentem na pedagogikę rodziny.
Pogrzeb śp. ks. Józefa Wilka odbył się 16 września o godz.11.00 w kościele Księży Salezjanów w Lublinie.

Konsekracja kościoła

14 września bp Kazimierz Górny dokonał konsekracji kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie. Wydarzenie to odbyło się w 25. rocznicę istnienia parafii. Ordynariusza rzeszowskiego powitały dzieci. Słowa powitania do przybyłych gości skierował też ks. kan. Franciszek Kołodziej - proboszcz parafii.
W uroczystościach udział wzięli pracownicy Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, kapłani z dekanatu, przełożeni Wyższego Seminarium Duchownego i licznie przybyła wspólnota parafialna.

Uroczystości odpustowe

W sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Kobylance 13 i 14 września odbywały się dwudniowe uroczystości odpustowe. W sobotę Mszy św. dla chorych i cierpiących przewodniczył dziekan dekanatu gorlickiego ks. prał. Stanisław Górski. Wieczorem odprawiona została Msza św. dla dzieci, młodzieży i nauczycieli.
W niedzielę natomiast uroczystej Sumie odpustowej przewodniczył bp Edward Białogłowski, który w słowie do licznie zgromadzonych wiernych podkreślił wielkość Jezusowego krzyża, daru zbawienia w naszym ludzkim życiu. Ukazał też drogę życia dla współczesnego człowieka, która choć wiedzie często przez krzyż i cierpienie, to prowadzi do nadziei zmartwychwstania.

XXII złazisko KSM

150 osób uczestniczyło w XXII złazisku Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, które odbywało się od 12 do 14 września w parafii Brzyska: „To spotkanie ludzi młodych, którzy odnajdując drogę na szlaku turystycznym, spotykają się w jednym umówionym miejscu. Tym razem takim celem były Brzyska. To forma wyczerpująca, ale z drugiej strony radosna i piękna, bo poznajemy piękno naszej małej ojczyzny” - mówi ks. Paweł Tomoń, asystent diecezjalny KSM.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niesamowita święta Rita

22 maja 1628 r. jest dniem wyjątkowo gorącym. W niewielkim kościele wypełnionym pielgrzymami robi się duszno, wręcz nie do wytrzymania, właśnie w chwili, gdy odczytywany jest dekret papieski gloryfikujący świętą. Ciżba napiera na siebie z coraz większą wrzawą i jest tylko krok od bójki. Niespodziewanie zmarła otwiera oczy i kieruje je w stronę wiernych... Zapada absolutna cisza

Umbryjska Cascia od wieków przyjmuje rzesze pielgrzymów i jest świadkiem licznych cudów dokonywanych za wstawiennictwem tej, dla której nie ma spraw beznadziejnych. Św. Rita nieustannie wygrywa w rankingach świętych – we Włoszech ustępuje jedynie św. Antoniemu – a wszystko dzięki skuteczności w największych nawet problemach. Do niej zwracają się o pomoc ludzie dotknięci ciężkimi doświadczeniami, problemami małżeńskimi, matki – także te oczekujące potomstwa czy mające problem z poczęciem dziecka, ale również osoby poniżane, samotne, chore na raka i ranne. Dzięki Ricie wiele małżeństw wybaczyło sobie zdradę małżeńską, wielu podjęło terapię antyalkoholową, a kobiety, które przez lata roniły, urodziły zdrowe dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Zofia Czekalska "Sosenka" spoczęła na Powązkach Wojskowych

2024-05-23 14:34

[ TEMATY ]

Zofia Czekalska

PAP/Szymon Pulcyn

Zofia Czekalska ps. Sosenka, powstańcza łączniczka w zgrupowaniu "Chrobry II", sanitariuszka spoczęła w czwartek na Powązkach Wojskowych. Zmarła 14 maja w wieku 100 lat. Pośmiertnie została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Pogrzeb poprzedziła Msza żałobna w bazylice Świętego Krzyża.

"+Myślcie o innych, pomagajcie słabszym+ – takie było przesłanie Pani Zofii. Tym wartościom była wierna przez całe swoje długie życie. Dawała temu wyraz od młodości, najpierw działając w harcerstwie, a następnie uczestnicząc w Powstaniu Warszawskim jako łączniczka i sanitariuszka w Śródmieściu, gdzie niosła pomoc rannym podczas nierównej walki z niemieckimi okupantami. Swoją odwagą, dzielnością, wytrwałością i poświęceniem zasłużyła na podziw i wieczną pamięć" – napisał w liście skierowanym do uczestników uroczystości pogrzebowych prezydent RP Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą.

CZYTAJ DALEJ

Francuscy biskupi w Watykanie: potrzebujemy poważnej dyskusji o Europie

2024-05-23 17:14

[ TEMATY ]

Watykan

Francja

biskupi

Episkopat News

Potrzebujemy poważnej dyskusji o Europie, a tymczasem wszystko wskazuje na to, że najbliższe wybory nie będą dotyczyły Unii, lecz będą konsekwencją lokalnego niezadowolenia - powiedział przewodniczący francuskich biskupów. Wraz z prezydium episkopatu złożył wizytę w Watykanie. Rozmawiano o forsowanej przez prezydenta Emmanuela Macrona eutanazji oraz wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Poproszony o komentarz dla prognoz przewidujących wysokie notowania ugrupowań prawicowych, abp Eric de Moulins-Beaufort powiedział, że episkopat nie będzie wskazywał, na kogo głosować. Martwi go natomiast brak dyskusji o Europie. „Jaką Europę zostawiamy przyszłym pokoleniom? Co tak naprawdę chcemy zbudować i jaki świat przygotowujemy dla tych, którzy przyjdą po nas?” - mówił przewodniczący Episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję