Poznań: monstrancja i krzyż z drewna z X wieku na 1050. rocznicę chrztu Polski
Monstrancję i krzyż z drewna dębowego z czasów chrztu Mieszka I ufundowano z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski dla katedry poznańskiej. W Niedzielę Palmową poświęcił je abp Stanisław Gądecki.
„Boże Wszechmogący, od którego wszystko pochodzi, prosimy pobłogosław ten krzyż i monstrancję wykonane z drewna dębowego, pochodzącego z konstrukcji grodu Mieszka I na Ostrowie Tumskim w Poznaniu z X wieku, pamiętającego początki Państwa i Kościoła w Polsce, przygotowane dla upamiętnienia 1050. rocznicy chrztu Polski” – brzmiała modlitwa błogosławieństwa wypowiedziana przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.
Paramenty liturgiczne wykonane zostały z tysiącletniego dębu udostępnionego przez Rezerwat Archeologiczny Genius Loci. Na poznańskim Ostrowie Tumskim można oglądać fragmenty wałów obronnych, których konstrukcję stanowią właśnie drewniane pale. Niektóre z nich zostały ścięte w latach 966-968, kiedy to dokonał się chrzest Polski, a do Poznania przybył pierwszy biskup.
Jak mówi KAI ks. Ireneusz Szwarc, proboszcz parafii katedralnej, monstrancja i krzyż zostaną wykorzystane w liturgii Wielkiego Tygodnia. – Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie adorować będziemy w Grobie Pańskim przez całą Wielką Sobotę, a monstrancja stanie się materialnym znakiem obecności od 1050. lat Pana naszego Jezusa Chrystusa pośród ludu Bożego na polskiej ziemi – powiedział ks. Szwarc.
Polska obchodzi jubileusz 1050. rocznicy swego chrztu. Centralne obchody będą miały miejsce od 14 do 16 kwietnia w Gnieźnie i Poznaniu, miastach będących kolebką polskiej państwowości. A skoro przyjęcie chrztu w roku 966 było początkiem zarówno Kościoła jak i państwa na ziemiach polskich, jubileuszowe obchody mają charakter kościelno-państwowy. Złożą się nań m. in. specjalne spotkanie Episkopatu, nadzwyczajne obrady Zgromadzenia Narodowego, liczne celebracje liturgiczne i wydarzenia kulturalne. Ojca Świętego reprezentować będzie legat papieski kard. Pietro Parolin.
Chrzest był elementem, od którego zaczyna się historia Polski i jej chrześcijańskie dziedzictwo. W kronice pod rokiem 966 zapisano: „Mesco dux Poloniae baptizatur”, co znaczy: „Mieszko książę Polski został ochrzczony”. W tak lakoniczny sposób opisano najbardziej przełomowy moment w historii Polski. Polska weszła wówczas na trwałe do rodziny państw europejskich tworzących Christianitas, wspólnotę opartą na humanizmie zrodzonym z kontemplacji Boga i podkreślającym wartość osoby ludzkiej.
Myśmy wczoraj z prezydentem-elektem na zakończenie jego wizyty tutaj w pałacu, poszli we dwóch do kaplicy prezydenckiej. Klękneliśmy razem, modliliśmy się, każdy z nas modlił się w ciszy. Ja nie wiem, jakie były słowa modlitwy Karola Nawrockiego, ale mogę powiedzieć, jakie były moje. To była modlitwa do Ducha Świętego, oświecenie dla niego, ile razy znajdzie się przed koniecznością podjęcia trudnej decyzji - mówił Prezydent RP Andrzej Duda w środę w rozmowie z Radiem Wnet.
Niesamowite️ Aż ciary po plecach przechodzą️Dwóch Prezydentów RP: urzędujący i elekt, razem i na kolanach modlący się przed Tabernakulum w Kaplicy. Szczerze się wzruszyłem. Tu jest Polska@NawrockiKn @prezydentpl @AndrzejDuda @LAJankowski @skowronskiwnet @RadioWNET pic.twitter.com/AKKGHShxtF
W wigilię Zesłania Ducha Świętego gromadzimy się na modlitwie. Diecezjalne czuwanie odbędzie się w kościele pw. NMP na Piasku. Zaprasza na nie Komisja Główna Synodu Archidiecezji Wrocławskiej. Modlitwa czuwania będzie trwać również w wielu innych miejscach. Oto niektóre z nich.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.