Reklama
Obserwator
6-7
temat numeru
Bóg stworzył to, co widzialne i niewidzialne... w tym ludzi, ale też anioły.
Niezmierne ważne jest dotarcie z wybitną teologiczną myślą do każdego człowieka dobrej woli
8-11
12-13
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Łukasza (Łk 16, 19-31)
Dzisiejsza Ewangelia stawia przed nami dwie postacie: Łazarza i bogacza. Ich losy splotły się ze sobą. Żyli bardzo blisko siebie, ale zarazem jakby w dwóch odmiennych światach. Widywali się codziennie, a mimo to byli od siebie daleko.
Wzmianka o domu Józefa, która pojawia się w pierwszym czytaniu z Księgi proroka Amosa (por. 6, 6), daje okazję do zwrócenia uwagi na pewne niuanse natury historycznej.
Dzisiaj bardzo często pojawia się pytanie, szczególnie ze strony młodych ludzi: jak to jest z moją wolnością, skoro Bóg ciągle na mnie patrzy? Przecież Bóg wszystko wie, a właściwie mnie kontroluje, co więcej – jest i będzie moim Sędzią...
Był synem księcia Wratysława I i lutyckiej księżniczki Drahomiry.
15-18
19
PATRONEM CYKLU WIELCY KAPŁANI JEST LINK4
Był redaktorem naczelnym Niedzieli, współpracownikiem Zofii Kossak-Szczuckiej, należał do grona bliskich współpracowników Prymasa Tysiąclecia.
20-21
życie kościoła
Za nami 38. podróż apostolska Franciszka. W dniach 13-15 września papież gościł w Kazachstanie, gdzie uczestniczył w VII Kongresie Zwierzchników Światowych i Tradycyjnych Religii.
W trzecią niedzielę września odbywa się pielgrzymka czytelników, pracowników i przyjaciół Niedzieli na Jasną Górę. Po pandemicznej przerwie spotkaliśmy się u naszej Pierwszej Redaktorki już po raz 26.
22-23
punkt widzenia
Ukraińskie wojsko w ciągu kilku dni wyzwoliło więcej okupowanych terenów, niż Rosjanie zdobyli w ciągu ostatnich pięciu miesięcy wojny. Sukcesy na froncie sprawiły, że świat uwierzył w możliwości porażki Rosji.
Według prognoz, w 2100 r. będzie tylko 16 mln Polaków. Dlatego potrzebna jest m.in. zmiana kultury pracy, by rodzice mogli odnaleźć właściwy balans między karierą a życiem rodzinnym.
Reżim bolszewicki pozbył się krytycznych, a zarazem wykształconych, kreatywnych i nieszablonowo myślących umysłów.
30-33
Prasa zagraniczna
Dobiega końca trzecia edycja projektu „Paczka dla Wenezueli”, realizowanego przez Caritas Polska wraz z lokalnymi partnerami. Od 2020 r. pomocą żywnościową objęto blisko 4,5 tys. rodzin – Wenezuelczyków, którzy uciekli do Kolumbii przed głodem, oraz najuboższych Kolumbijczyków.
34-35
sprawy rodzinne
Spokojna i miła rozmowa z dorastającym dzieckiem nie jest rzeczą łatwą. Bywa, że większość kończy się awanturą
Życie w miłości, wzajemnym słuchaniu, rozumieniu się i przebaczaniu jest możliwe.
42-44
listy
Moja siostra poprosiła, aby mój mąż był ojcem chrzestnym jej syna. Ale mąż się waha, bo rodzina siostry jest zamożna, ma własną firmę, duży dom i dużo pieniędzy
46
47
dobre rady
Grzyby starannie oczyść, opłucz i osusz na papierowym ręczniku. Pokrój w plasterki, wrzuć na patelnię z 2 łyżkami masła.
Kurki oczyść, wrzuć na osolony wrzątek i gotuj przez 15 min. Osącz, ostudź i posiekaj. Boczek pokrój w drobną kostkę i podsmaż na patelni (na oleju). Wrzuć kurki i przesmaż razem ok. 10 min. Ostudź.
Lawenda wąskolistna, kojarzona kiedyś z Prowansją, jest coraz częściej uprawiana w Polsce.
48-49
Kącik dla dzieci
50-51
dobre rady
Jak mogę uzyskać pomoc prawną, jeśli nie mam pieniędzy na opłacenie prawnika?
Ujemny test po zakażeniu omikronem nie zawsze oznacza powrót do dobrej formy.
50-51
niedziela z kulturą
Była dziewczyną Bonda, piła herbatę z misiem Paddingtonem i kochała muzykę.
Na ekrany kin wchodzi właśnie pierwszy fabularny film Daniela Jaroszka Johnny, którego bohaterem jest ks. Jan Kaczkowski. Zapowiada się hit.
53-65
Niedziela Plus
To sanktuarium stało się dla Polaków oazą żywej wiary i głębokiego pokoju – powiedział abp Tadeusz Wojda do czcicieli Matki Bożej Gietrzwałdzkiej
W Rawie Mazowieckiej oficjalnie otworzono miejsce upamiętniające męczeństwo Polaków w czasie II wojny światowej.
Są największym darem Kościoła polskiego dla Kościoła na Wschodzie. Polscy duchowni zostawili wszystko i poszli za Nim – na Wschód.
Niedziela bielsko-żywiecka
Nie wystarcza gospodarność i pracowitość, potrzeba modlitwy o pomyślny urodzaj i o błogosławieństwo w pracy – powiedział bp Roman Pindel podczas dożynek diecezjalno-powiatowo-gminnych.
Spotkania z ciekawymi osobami, koncerty dobrej muzyki chrześcijańskiej, wręczenia ważnych wyróżnień, obchody jubileuszów – takie propozycje przygotowali oświęcimscy salezjanie.
Konrad i Hanna Nycz, wraz z trójką dzieci w wieku 1, 3, 5 lat, 10 września wylecieli do Kazachstanu. Będą tam pracować m.in. z potomkami polskich zesłańców.
Niedziela częstochowska
Staramy się towarzyszyć ludziom w drodze do Pana Boga poprzez sakramenty, ale też oferujemy zwykłą ludzką życzliwość – mówi ks. Jerzy Grąbkowski.
Spotykamy się we trójkę: ja, żona i Pan Bóg – mówi Krzysztof Turek.
I – jak inwencja, m – jak miłość, p – jak prawda, a – jak artyzm, s – jak serce, t – jak twórczość. To ich manifest i program życia.
Niedziela podlaska
Dziękujemy za trud gospodyń i gospodarzy, za ich miłość do ziemi i do Pana Boga, za ich poczucie ludzkiej godności – powiedział bp Piotr Sawczuk podczas diecezjalnych dożynek.
„Posłani w pokoju Chrystusa” to hasło Diecezjalnego Dnia Młodzieży, w którym uczestniczyło blisko 2500 młodych, ich katechetów i wychowawców.
Pod tym hasłem w Siemiatyczach odbył się Marsz dla Życia i Rodziny. Wydarzenie rozpoczęła Msza św. w kościele św. Andrzeja Boboli.
Niedziela kielecka
W tych trudnych czasach chcemy na nowo chwycić za Różaniec, by modlić się o pokój na Ukrainie, na świecie, o zgodę i pokój w naszej Ojczyźnie i w naszych domach – mówi ks. Łukasz Zygmunt, duszpasterz wspólnoty Róż Żywego Różańca w diecezji kieleckiej, zapraszając na Pielgrzymkę do sanktuarium w Piotrkowicach 1 października.
Potok – to mała miejscowość położona wśród malowniczych lasów i pól na południowy wschód od Kielc. W centrum wsi przy głównej ulicy znajduje się stary, zabytkowy kościół Wniebowzięcia NMP. Jej wizerunek w głównym ołtarzu jest czczony od kilkuset lat.
2023 r. będzie wyjątkowy dla parafii Balice w dekanacie buskim. Pięknie położona na Ponidziu parafia już teraz, we wrześniu, realizuje pod kierunkiem proboszcza ks. Stanisława Idziaka solenny program duszpasterski.
Niedziela małopolska
„Pragnę wyrazić moje podziękowanie i słowa uznania za ważną rolę, jaką w historii Kościoła w Polsce odegrali cystersi, a w historii Krakowa – szczególnie mnisi mogilscy…” – napisał papież Franciszek.
W tym roku przypada 30. rocznica wyjazdu na misje ks. Mirosława Gucwy z Pisarzowej (k. Limanowej), od 5 lat biskupa diecezjalnego diecezji Bouar w Republice Środkowej Afryki.
Prapremiera Równoj ku Górze, oratorium ku pamięci bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, odbędzie się 30 września w kościele św. Katarzyny w Krakowie. Z o. Mariuszem Tabulskim, przeorem klasztoru paulinów na Skałce rozmawiamy m.in. o powstawaniu tego wyjątkowego dzieła.
Niedziela lubelska
Mieszkańcy Lublina złożyli hołd ofiarom rosyjskiej agresji na Polskę oraz zesłańcom Sybiru.
Przyciągnę ludzi do Chrystusa na tyle, na ile sam przy Nim będę – powiedział ks. Tadeusz Fac, który pod koniec września wyrusza na misje do Boliwii.
Człowiek ubogi „bez dachu i kawałka chleba może już tylko kraść albo żebrać dla utrzymania życia” – pisał św. Brat Albert Chmielowski.
Niedziela legnicka
10 września w kościele św. Jacka w Legnicy odbył się dzień skupienia nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.
17 września z diecezji legnickiej trzema autokarami wyruszyła 8. Diecezjalna Pielgrzymka Rodziny Szensztackiej do sanktuarium Matki Trzykroć Przedziwnej w Opolu-Winowie. Tam pielgrzymi wypraszali potrzebne łaski na trudne czasy.
31 sierpnia, w 82. roku życia i 58. roku kapłaństwa, został odwołany do wieczności śp. ks. kan. Franciszek Jaworski.
Niedziela łódzka
O idei powstania pomnika, roli prymasa Łaskiego w życiu Polski i Kościoła oraz o planach nadania miastu i gminie patronki Matki Bożej Łaskiej, z burmistrzem Łasku Gabrielem Szkudlarkiem, rozmawia Piotr Drzewiecki.
Patrząc na Obraz Maryi, widzimy, że Ona więcej mówi o Bogu niż księga – powiedział abp Grzegorz Ryś.
Łódzkie seminarium, prawie wszystkie parafie i wiele instytucji kościelnych udzielają gościny i wsparcia uchodźcom i migrantom z Ukrainy.
Niedziela przemyska
W drodze na Ukrainę kard. Konrad Krajewski odwiedził bazylikę archikatedralną.
„Posłani w pokoju Chrystusa” – to hasło programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce doskonale charakteryzuje działalność bł. ks. Bronisława Markiewicza oraz służebnicy Bożej m. Anny Kaworek.
W przemyskiej archikatedrze odbył się koncert muzyki poważnej, który był wyrazem wdzięczności dla wszystkich, którzy pomagają uchodźcom z objętej wojną Ukrainy.
Niedziela rzeszowska
Matka Najświętsza ukazując się 8 września 1513 r. powiedziała do Jakuba Ado: „Pragnę na tym miejscu chwałę Syna mego widzieć i dać pociechę strapionym”.
Czy współczesny człowiek wierzy jeszcze w cuda? Jeśli wierzy, to oczekuje wielkich, spektakularnych cudów. Pracownicy szpitali każdego dnia są świadkami wielu małych i wielkich cudów.
„Każdy nowy dzień jest kwiatem, który zakwita w naszych rękach” – tak pięknie pisał nasz wieszcz – spoglądający z rzeszowskiego pomnika Adam Mickiewicz.
Niedziela sandomierska
Biskup Krzysztof Nitkiewicz poświęcił kaplicę sióstr klarysek.
Po raz 21. w Obrazowie odbyło się Europejskie Święto Jabłka.
Fundacja Q – Ukrainie realizuje pilotażowy program wsparcia dla najbardziej potrzebujących ukraińskich uchodźców.
Niedziela sosnowiecka
Początkowo była to pielgrzymka parafialna, z czasem nabyła rangę dekanalnej, od 8 lat ma status diecezjalny.
O patriotyczne wychowanie dzieci i młodzieży zaapelował biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak podczas Mszy św. sprawowanej 11 września w intencji Ojczyzny i jej obrońców na przestrzeni wieków oraz mieszkańców Czeladzi z okazji 760. rocznicy lokacji miasta.
W święto Narodzenia Matki Bożej 8 września w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej świętowano wyjątkowe rocznice.
Niedziela świdnicka
Nawet ulewny deszcz nie zagasił ognia wiary młodych ludzi, którzy przyjechali na wrześniowy LFL.
Polanicka wspólnota Chrystusa Króla prowadzona przez ojców sercanów białych świętowała 75. rocznicę objęcia parafii przez polskich zakonników oraz 5. rocznicę ustanowienia maryjnego sanktuarium.
Święto Podwyższenia Krzyża Świętego w wielu parafiach jest okazją do oddania hołdu Krzyżowi Chrystusa i podkreślenia jego zbawczego przesłania.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Dzieło z sanktuarium Chrystusa Króla w Świnoujściu, w związku z remontem światyni, znalazło miejsce w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Matka Boża mówi wam dzisiaj: Dzieci! Kochajcie Boga, żyjcie jak chrześcijanie! – zwrócił się do dzieci podczas Mszy św. szczególny gość z Coimbry w Portugalii.
Bardzo specyficzny portret – portret twarzy miasta.
Niedziela toruńska
Przez trzy dni do Matki Bożej Pocieszenia przybywali pielgrzymi z różnych stron diecezji oraz spoza niej, aby zawierzyć Jej siebie, swoje rodziny i oddać hołd Bogu.
Z redemptorystą i duszpasterzem akademickim o. Adamem Dudkiem, liderką duszpasterstwa Kingą Szcześniewską, wiceliderem Maksymilianem Wiśniewskim oraz skarbnikiem Dorotą Antoniak o tym, jak ważna jest wspólnota i formacja, rozmawia Beata Patalas.
Z czarno-białego zdjęcia patrzy śliczna, kilkuletnia dziewczynka z zadartym noskiem. Ma duże, ciemne oczy i kędzierzawe włoski. Ojciec Pio będzie się za nią modlić. Jej nóżki dotknięte chorobą Heinego-Medina nigdy nie zostaną uzdrowione. Ale serce – to co innego.
Niedziela warszawska
Kard. Kazimierz Nycz przewodniczył Mszy św. w archikatedrze warszawskiej w liturgiczne wspomnienie św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.
Serce stolicy wymaga wyjątkowej troski duszpasterskiej. Parafia św. Augustyna na Muranowie podejmuje to wyzwanie od ponad 120 lat! Dziś szczególny rys jej duchowości wyznaczają wspólnoty Drogi Neokatechumenalnej, do których należy tutaj aż kilkaset osób.
Już 29 września w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim ruszają XXVII Targi Wydawców Katolickich. Będzie to okazja nie tylko do nabycia interesujących książek, ale również zdobycia podpisów autorów i wzięcia udziału w ciekawych konferencjach i spotkaniach.
Niedziela wrocławska
Przez rynek przeszła jubileuszowa 25. procesja z relikwiami św. Doroty i św. Stanisława.
Każdego 22. dnia miesiąca do Smolnej przybywa wielu pielgrzymów z różnych stron Polski. Odwiedzają oni sanktuarium św. Rity i modlą się przez wstawiennictwo świętej patronki.
W Ruchu Światło-Życie jest także miejsce dla ludzi młodych. O Oazie młodzieżowej opowiada Agnieszka Stępień, która jest członkiem wspólnoty.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Młodzi ludzie rozpoczynają nowy rok akademicki. Zwykle spośród nich wyrasta przyszła elita narodu, świata, dla którego, przypomnijmy słowa Jana Zamoyskiego: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”.
Żniwa zakończone. Zebrano plony. Nadszedł czas podziękowania Panu Bogu za dary ziemi. Są nim dożynki.
Mieszkańcy ziemi biłgorajskiej, jak co roku, wyruszyli na pątniczy szlak do sanktuarium Matki Bożej w Janowie Lubelskim.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Uroczystości pogrzebowe śp. ks. inf. kan. prof. dr. hab. Romana Harmacińskiego odbyły się w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie Wlkp.
Wieczorem wszyscy razem odmawiamy pacierz. Następnie w dziesiątce Różańca prosimy Maryję o Jej orędownictwo w różnych intencjach, które są dla nas ważne – mówi Janina Hałuszczak.
Siłę naszego Ruchu pokazuje choćby to, że trwa on w naszej diecezji już od prawie 50 lat – mówi ks. Dariusz Korolik.